Tarihçe

Tarihçe

Çelik Makas aile şirketi olarak, meslek hayatına 1964 yılında başlayan Mehmet Çelik ve kardeşleri tarafından 1975 yılında İstanbul Beyoğlu’nda kuruldu.

Kurulduğu ilk yıllarda sadece erkek gömleği üreten firma, 1982 yılında penye merserize polo shirt ve penye merserize gömlekler üretmeye başladı. Bu yenilikçi atılımla birlikte Avrupa’ya ilk ihracatını 1986 yılında Almanya’ya gerçekleştirdi.

Çelik Makas, 1986 yılından günümüze şimdiki mevcut üretim merkezinde, Japonya’dan satın alınan son teknoloji örgü makineleri ile, İtalya ve Mısır’dan ithal edilen ileri teknolojiyle elde edilmiş özellikli iplikler kullanarak üretim yapıyor.

Ar-Ge çalışmaları, mükemmeliyetçi yaklaşımı ve yenilikçi ruhuyla, dünyanın farklı ülkelerindeki modaya yön veren uluslar arası tanınmış markalara koleksiyonlar hazırlayarak, ihracat yapmaya devam ediyor.

İlk yurtdışı markalaşma deneyimini “Vira Club” adıyla Amerika’da gerçekleştiren Çelik Makas, İstanbul’da hazırladığı koleksiyonları, Las Vegas, New York, Chicago, Dallas gibi metropol şehirlerdeki fuarlarda “Vira Club” markasıyla tanıttı.

Amerika’da kazandığı markalaşma tecrübesini Türkiye pazarına taşıma kararı alan firma, 2005 yılında Osmanbey ve Laleli’de kendi toptan mağazalarını açtı, yine aynı dönemde birçok yerli marka için de üretim yapan firma, 2011’de Galleria’da Türkiye’deki ilk perakende mağazasını açarak, Türkiye’deki perakende zincir mağaza yapılanmasını başlattı.

Şu anda “Formenti” markasıyla 300’ün üzerinde satış noktasında kendi koleksiyonlarının satışını gerçekleştiriyor.

Etiketler: Tarihçe
Şubat 19, 2020
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR